Ecarga2
A metal ball that weighs 0.1 kg and has a charge of 2 C is moving horizontally with a constant speed of 2 m / s? 3
A metal ball weighing 0.1 kg and a charge of 2 C is moving horizontally with it.
Permanent speed equal to 2 m / s, alone at a height of 0.5 m. There is a ball
Sweeta positions gravity and uniform vertical electric field.
I am going up
give
If you assume that the acceleration is §ÃÂ یا or if gravity is g = 10 m / s © © CORRECT then you are claiming that or
The pit of the electric field worships the sphere with its true unity
A) 2 N / F
B) 0 N / F
C) 0.5 N / F
D) 0.2 N / F
Answer: What is the solution?
In a constant motion, I mean it's balanced, logo:
Weight = felt.
Weight = 0.1 * 10 = 1
Feltric = q * E = 2 * electric field
Therefore, 1 = 2 * E => E = 0.5 N / c
many years!
This is the constant velocity that leads to the fact that for Agem re or Corpo àz z ... is equal to electric .. then the two will be the same.
P = Fe
Fe = m * g Fe = 0.1 * 10 Fe = 1N
E = Fe / q
E = 1/2 E = 0.5 N / C.